Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gynekolog lékař, odborník na ženské nemoci a vše kolem početí, těhotenství a zrození dítěte. Pro dospívající dívku by se měl stát kontaktní osobou v otázkách menstruace, ochrany před nechtěným početím i před pohlavně přenosným chorobami. Dobrý gynekolog je schopen zodpovědět i otázky týkající se sexuálního života obecně.

Kdy mám gynekologa vlastně navštívit?

Gynekologa bys měla navštívit nejpozději tehdy, když začneš s pravidelným sexuálním životem. Ale doporučuji navštívit ho ještě předtím. Je lepší se informovat o jednotlivých způsobech ochrany před otěhotněním předem, než vůbec dojde k prvnímu pohlavnímu styku.

Jistě není snadné najít dobrého ženského lékaře. Nejlepší je řídit se osobním doporučením. Zeptej se kamarádek, sestry nebo i matky. Je dobré si také předem ujasnit, zda bys chtěla raději gynekologa nebo gynekoložku.

Máš-li zábrany zvolit si stejného gynekologa jako tvoje matka z obavy, že by jí sděloval informace o tobě, je to zbytečné. Každý lékař je vázán mlčenlivostí.

Jak to přežít co nejvíce v pohodě?

Pokud ti to tak vyhovuje lépe, není problém si vzít na první návštěvu ke gynekologovi doprovod – ať už matku nebo kamarádku. Oblékni si něco, v čem se cítíš opravdu dobře – nějaké volné, pohodlné oblečení. Je dobré obléknout si delší tričko, košili, svetr, aby ses necítila až tak moc nahá, než se posadíš na vyšetřovací křeslo.

Vyšetření u gynekologa není zase tak hororové, jak si asi napoprvé představuješ. Než započne samotné vyšetření, lékař si s tebou popovídá a vysvětlí ti, co tě čeká a co vše bude dělat. Důležité upozornění – bude se ptát na datum poslední menstruace. Jen pro informaci – při tomto rozhovoru jsi oblečená.

Pokud nastane situace, kdy lékař tento úvodní rozhovor vynechá a hned tě vyzve, aby sis odložila, je na místě bez studu vyšetření odmítnout a lékaře změnit!

Po ukončení rozhovoru tě lékař požádá, aby ses s nahým podbřiškem posadila na vyšetřovací židli.

Samotné vyšetření

Lékař nejdříve pohmatá tvoji břišní stěnu. Už z toho lze rozeznat, zda jsou tvé vnitřní orgány v pořádku. Následně se podívá do pochvy a vyšetří děložní hrdlo vyšetřovacím zrcátkem. Při zavádění zrcátka bývají děvčata často křečovitě sevřená.
Zkus ale zůstat naprosto v pohodě. I když se možná trošku (trošku víc) stydíš, opravdu se jedná o lékařské vyšetření jako kterékoliv jiné.

Gynekolog = důvěrník?

Pokud máš nějaké otázky nebo nejasnosti, tak se určitě nestyď a zeptej se. Lékař ti jistě velice ochotně a pro tebe srozumitelně vysvětlí.
Je hodně důležité, abys ke svému ženskému lékaři či lékařce získala důvěru. A i v pozdějším věku, až budeš mít jakékoliv intimní problémy, byla schopna se o nich bez studu s gynekologem bavit. Ušetříš si tím v budoucnu mnohá trápení a obavy. 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Antikoncepce

(Míša, 27. 6. 2017 16:03)

Dobrý den mám dotaz měla jsem si vzít pilulku v neděli ale v lékarně měli zavřeno tak jsem si pro to šla v pondělí, jenže tu mojí antikoncepci zrovna neměli tak mi jí objednali a šla jsem si pro to druhý den tedy v úterý. Moje otázka zní kdy mám začít brát prášky,mám si je vzít hned ten den a tím se mi oddálí menstrulace a nebo mám na měsíc vysadit a vzít si až za těch 28 dní od neděle ( počítám do toho i 7 denní pauzu) jak jsem měla tu 7 denní pauzu tak jsem měla nechráněný pohlavní styk, ale přítel se do mě neudělal.

hrozně mi vadí voda ve vlasech

(Ibrahima Rudovakova, 8. 10. 2013 15:17)

pořád přší, někdy i za rohem, hrozně mi vadí voda ve vlasech

strach

(denisa, 23. 6. 2013 23:00)

Je.mi 15 let a uz nejsem.panna na gynekologii se mnou chce jit mamka ale ja nechci aby tam byla. Nevi ze uz panna nejsem a bojim se ji to rict. Nechci aby mi zakazalamuj vztah :-(. Pomoc

otázka

(jana, 10. 7. 2012 14:47)

je lepší žena nabo chlap??

dotaz

(Lenka, 11. 7. 2010 17:16)

dobrý deň prosím Vás ja mám16r.slečna panna a chcela bi som vedieť že ako to mám spriateľom urobiť abi som prišla o panenstvo a zároveň aj ostala tehotná ja mám 150cm a moj priateľ má 180 a jeho ud mám keď sa postaví dlžku 20cm asi a hrúbku tak 10 cm ai ďakujem za rýchlu odpove´d Lenka zo slovenska?

1441958

(jokkook, 23. 3. 2010 20:07)

Já se vůbec nestidím u chlapa kdyt je to jako u svého kluka to je jedno

Kdo je lepsi...?

(monikaaa, 24. 1. 2010 21:59)

Zdravim vsechny chtela sjem se zeptat kdo je lepsi? jestli chlap nebo zena..kamoska mi rika ze zena nema takovej cit jak chlap a ja newim co mam delat zas pred babou bych se tak moc nestidela jak pred chlapem.?ja newim?

zhtfrg

(denča, 18. 1. 2010 17:01)

kamarádky mi říkaly že to hrozně bolí a co když mi řeknou že už nejsem panna rodiče se budou hrozně
zlobit!!!!!!!!!!

sex před 15

(Andejká...:P, 15. 1. 2010 19:20)

Ahojký ...chtélá bých sé zéptát jédtlí sé ké gyndé chodí été přéd 15 a i když už nejsem panna jestlí muže zavolat nebo něco říct mojí mátí?? .. dík zá odpovéd...:)

Odpovědi všem

(Andy, 26. 6. 2008 16:29)

Lepší je rozhodně ženská, ale každýho věc. Rozhodně si musíte uvědomit, že to ti doktoři dělají denně a je určitě nijak nepřekvapíte. Ale já taky až mi bude patnáct půjdu na gyndu, abych si nechala předepsat antikoncepci. Pamatujte taky na to, že těhotný budete vy a ne váš kluk. A když v šestnácti otěhotníte, dostanete se do velkých problémů.

není čeho se bát...

(Laura, 24. 6. 2008 21:49)

ahojky holky...je mi jasný, že se první návštěvy u gynekologa bojíte, ale opravdu to není tak hrozný. Jde jen o to nechat stud doma a opravdu si opakovat jsem u lékaře...

xxx

(drue, 7. 5. 2008 9:15)

nejlepší asi bude tam jít až v někdy kdy si budu myslet že čekám mimčo...to mi asi už bude tak jedno :-D

Kdo je lepší?

(Pavla, 6. 5. 2008 17:01)

Chtěla bych se zeptat jestli je lepší chlap nabo ženská?

........

(........., 29. 1. 2008 18:09)

Ja vím, že je to nutná věc, ale ja mam z toho takovy tres, že je mi z toho zle. Nevím jak se toho zbavit.

hrůza hrůzounká

(petulinka, 14. 1. 2008 22:02)

já bych se studem propadla, já mám takovej strach stydím se hrozně až se mi tam bude čučet, radši budu chodit k nějaké ženské :)

bojim bojim

(petuliiiiiiiiik, 8. 1. 2008 14:11)

ja se moc bojim jit ke gynekologovi taky se i hodne stydim