Gynekologická prohlídka
Lékař nebo lékařka?
Můžeš začít u toho, zda se ti zdá příjemnější navštěvovat lékaře či lékařku. Některé ženy dávají přednost mužům - gynekologům, jiné si zase nedovedou představit, že by o menstruaci či případných potížích mluvily s někým jiným než se ženou.
Kam chodí kamarádka nebo tvá maminka?
Zeptej se kamarádky, k jakému chodí gynekologovi, zda je s ním spokojená a zda by ti ho doporučovala. Od ní se rovněž můžeš dovědět, jak u tohoto lékaře prohlídka vypadá a na co všechno se pan doktor nebo paní doktorka ptá.
Tvoje maminka ti zase může povědět, jaký je ten "její" gynekolog, a protože tě zná ze všech nejlíp, dokáže také odhadnout, zda by ses u něj cítila dobře a zda by ti vyhovoval.
Ordinační hodiny a zdravotní pojišťovna
Určitě tě také bude zajímat, jaké má daný lékař ordinační hodiny. Pokud musíš do ordinace dojíždět, je vždy nepříjemné, když máš velké časové prodlevy mezi příjezdem do města, návštěvou lékaře a možností návratu domů.
V neposlední řadě je také dobré, abys zjistila, zda má daný gynekolog smlouvu se zdravotní pojišťovnou, u které jsi pojištěná. Můžeš samozřejmě chodit k lékaři, který takovou smlouvu nemá, pak však je nutné počítat s tím, že budeš za prohlídku platit.
První návštěva rozhodne
Už při první návštěvě odhadneš, zda ti vybraný lékař vyhovuje a zda se u něj cítíš příjemně. Pokud ti lékař nepadl do oka, nemusíš u něj rozhodně zůstávat a můžeš si najít jiného. Je důležité, abys ke svému gynekologovi měla důvěru, vždyť právě jemu se budeš svěřovat se svými nejintimnějšími problémy.
První návštěva
* Jdeš-li na první gynekologickou prohlídku, lékař si bude chtít založit tvoji osobní kartu. Do této karty si zaznamenává, kdy a jak proběhla prohlídka, co zjistil, zda ti předepsal nějaké léky, jak probíhá tvůj menstruační cyklus a další poznámky, které jsou důležité, aby měl pravidelný a neustály přehled, zda vše je u tebe v pořádku.
* Při první návštěvě se tě tedy lékař zeptá na prodělané nemoci a operace, alergie, či zda pravidelně užíváš nějaké léky. Rovněž bude chtít vědět, zda se ve vaší rodině vyskytla např. srdeční onemocnění, rakovina nebo cukrovka.
* Nebyl by to správný gynekolog, kdyby se nezajímal o tvojí menstruaci. Vzpomeň si, kdy jsi začala menstruovat, jak dlouho zpravidla tvoje menstruace trvá a kdy jsi měla měsíčky naposledy. Poslední menstruace bude lékaře zajímat při každé tvé návštěvě, v takovém případě se mu jedná o datum, kdy menstruace začala. Máš-li v těchto dnech nějaké obtíže (bolí tě břicho nebo máš křeče), určitě na to lékaře upozorni.
* Tip pro tebe
Je dobré zaznamenávat si svoje měsíčky do kalendáře, abys měla přehled, jestli jsou pravidelné. Cyklus se počítá vždy od prvního dne menstruace do dne, po kterém následuje další krvácení. Např. začnou- li měsíčky 10. ledna a další 9. února, trvá cyklus 30 dní. Také délka a intenzita krvácení jsou důležité. U gynekologa, ale i u dětského lékaře můžeš dostat menstruační kalendář, který nejpřehledněji ukazuje tvůj cyklus. Ten vždy vezmi na kontrolu ke gynekologovi.
* Lékař se také zeptá na tvůj sexuální život. Zda máš přítele, se kterým máš pravidelný pohlavní styk, nebo zda jsi ještě panna. Nemusíš se bát tyto informace sdělit. Pro lékaře jsou důležité, aby mohl zvážit vše potřebné při péči o tebe a nesmí žádné informace předávat bez tvého souhlasu dále. Měla bys však vědět, že pohlavní život máš začít až po patnáctých narozeninách.
* Poté, co od tebe lékař získá všechny základní informace, vyzve tě, aby sis odložila oblečení (včetně spodního prádla) v kabince a položila ses na vyšetřovací stůl.
* A ještě několik praktických rad
* Je vhodné si na návštěvu vzít sukni. Můžeš tak totiž v kabince sundat spodní prádlo a sukni si nechat. Při prohlídce si ji pak jen vyhrneš nahoru.
* K lékaři (a gynekologovi obzvlášť) bys měla přijít umytá a s čistým spodním prádlem.
* Některé ženy dávají přednost návštěvě hned ráno, když jsou čerstvě vysprchované. Ne vždy je to však možné - a pak co by dělal lékař v odpoledních hodinách?
* Pokud nemáš možnost se těsně pře návštěvou vysprchovat, nevadí. Ideálním praktickým řešením jsou textilní vlhčené ubrousky, např. Carefree® intimní ubrousky, které můžeš použít na toaletě těsně před prohlídkou.
Jak vypadá vyšetření
* Je jasné, že se budeš poprvé cítit v rozpacích a nesvá. Ale neboj se, vyšetření nebolí, a všechno, co se bude dít, ti lékař předem vysvětlí. Základní vyšetření na gynekologickém stole trvá asi 5 minut.
* Lékař tě nejprve prohlédne vstoje - podívá se, zda máš vytvořené ochlupení pod paží a zda jsou správně utvářené prsy.
* Lékař tě požádá, aby ses položila na záda na vyšetřovací stůl (křeslo) a nohy si opřela o tzv. třmeny. Nejlépe se na stůl položíš tak, že si k němu stoupneš zády a posadíš se na krajíček stolu, pak se položíš a nohy si dáš na podpěry. Neboj se, lékař ti napoprvé určitě pomůže. Na gynekologickém stole prohlédne nejprve zevní rodidla - poštěváček (klitoris), malé a velké stydké pysky, poševní vchod a panenskou blánu.
* Potom gynekolog použije speciální nástroj. Pokud jsi panna, používá se tzv. vaginoskop, což je úzká trubička, která se bezbolestně může zavést do pochvy i při neporušené panenské bláně. Pokud panna nejsi, použije se tzv. speculum - poševní zrcátko. Prohlédne pod světelnou kontrolou pochvu, čípek děložní a odebere vatovou štětičkou stěr z čípku na vyšetření. Odběr buněk štětičkou umožní provést mikrobiální vyšetření a další, tzv. onkocytologické, které je důležité pro prevenci rakoviny děložního čípku.
* Pak lékař vyndá vaginoskop nebo zrcátko z pochvy a vyšetří tě pomocí rukou. Pokud jsi panna, zavede ti jeden prst do konečníku (neboj, nebolí to). Dívkám, které už měly styk, zavede lékař prst do pochvy, druhou rukou se dotkne podbřišku a pohmatem zjistí velikost, tvar a uložení dělohy a vaječníků. Může tak odhalit i známky vnitřního zánětu, případně změny na vaječnících či děloze.
* No a je to. Vyšetření skončilo a ty se můžeš jít do kabinky obléct. Pak s tebou lékař projedná výsledek vyšetření (stěr se posílá do laboratoře, takže o výsledek si stačí v určené době zavolat) a případně ti předepíše léky. Také ti řekne, kdy bys měla přijít na další kontrolu.
* Pokud nemáš žádné problémy, měla bys chodit na preventivní gynekologické vyšetření jednou ročně. V případě, že užíváš antikoncepci, budeš absolvovat prohlídku zřejmě dvakrát do roka.
Kdy určitě gynekologa navštívit
Nedostala jsi tento měsíc menstruaci?
Zejména v prvním roce bývá menstruace u většiny dívek nepravidelná. Pokud je toto i tvůj případ, nemusíš hned propadat panice. Doba mezi menstruacemi se může v této době pohybovat od 22 do 35 dnů. Rovněž intenzivní sportování, přehnaná dieta či velké nervové vypětí (přijímací zkoušky či maturita) mohou způsobit, že se tvá menstruace opozdí. Pokud se však ani později měsíčky nedostaví, je potřeba, aby ses poradila se svým gynekologem. Neodkládej to.
Je ti více jak patnáct let a ještě jsi menstruaci neměla?
V tomto věku už většina dívek měsíčky dostala. Proto bys měla navštívit gynekologa, který tě vyšetří a zjistí, zda je ve tvém těle všechno v pořádku a jde např. jen o dědičnou dispozici (je možné, že tvá maminka nebo babička také začaly menstruovat až třeba v 17 letech). Někdy se ale může jednat o závažnější poruchu organismu a lékař tě pak musí podrobně vyšetřit a případně i léčit. Je to důležité, abys neměla v pozdějším věku problémy.
Trvá tvá menstruace déle než týden?
Pokud máš opakovaně silnou a dlouhou menstruaci anebo krvácíš častěji než 1x za 23 dní, je nutné, aby tě gynekolog zkontroloval a možná léčil. Můžeš být ohrožená větší krevní ztrátou a urovnání nepravidelností někdy vyžaduje delší léčbu a častější kontroly.
Cítíš bolesti v břiše, které obvyklé nemíváš?
Trápí-li tě bolesti v prvních dnech menstruace, gynekolog ti jistě poradí, jak je zmírnit. Jestliže tě začalo bolet v podbřišku mimo měsíčky, bolest se zhoršuje, případně se přidají i jiné příznaky (zvracení, bolesti při močení), určitě bys měla přijít na gynekologickou prohlídku. Může se jednat o mnohé gynekologické onemocnění a čím dřív přijdeš, tím lépe. Pokud tě lékař vyšetří a nenajde gynekologický původ tvých obtíží, může tě ještě odeslat k chirurgovi nebo jinému specialistovi.
Cítíš bolest v prsou, nahmatala sis v prsech nějakou bulku, máš výtok z bradavek?
Přestože v mladém věku není rakovina prsu častým onemocněním, může se jednat o změny v prsní žláze např. hormonálně podmíněné. Lékař tě vyšetří, případně tě odešle na ultrazvukové vyšetření prsou a domluví s tebou léčebný postup.
Máš výtok z pochvy? Svědí tě či pálí v okolí pochvy?
Pokud jsi zatím ještě neměla měsíčky, znamená to, že první menstruace není daleko. To právě působí v tvém těle hormony a začínají dozrávat pohlavní orgány. Výtok se však také objevuje i v průběhu menstruačního cyklu, jeho barva a konzistence se mění. Několik dní před menstruací se stává lepivým a mléčně zbarveným. Během ovulace je výtok průhledný a má vzhled vaječného bílku. Pokud máš však výtok silnější než obvykle nebo má podivnou barvu a zápach, měla bys navštívit lékaře. Jedná se pravděpodobně o poševní infekci. Nejčastější příčinou jsou buď kvasinky nebo bakterie. Infekce se mohla objevit buď při tvém celkovém oslabení (chřipkou, angínou) nebo při návštěvě nějakého koupaliště, apod. Lékař většinou při vyšetření pozná, o jaký druh infekce se jedná a předepíše ti léčbu (např. mastičku nebo vkládací globule). Může si také odebrat stěr na mikrobiální vyšetření.
Máš problémy při močení?
Infekce močových cest často souvisí s infekcí rodidel. Močová trubice sousedí s pochvou a infekce se dá snadno přenést. Proto, když se u tebe opakuje léčba pro močovou infekci, obvodní lékař tě správně odesílá ke gynekologickému vyšetření.
Komentáře
Přehled komentářů
pisnu jen po mailu ne sem
Stíny gynekologie
(Miroslav, 26. 3. 2014 14:03)http://www.preventivni-gynekologicka-prohlidka.cz/sitemap/
Odkaz
(Slávek, 2. 2. 2014 13:41)http://www.preventivni-gynekologicka-prohlidka.cz/sitemap/
Odkaz
(Miroslav, 2. 2. 2014 13:38)http://www.preventivni-gynekologicka-prohlidka.cz/sitemap/
Odpovědi
(xxx, 26. 6. 2012 19:14)Oholit se můžete normální žiletkou. Na gyndu byh se jít nebála, protože ti doktoři jou zvyklí na všechno a jsou moc milí. Hlavně oni o pacientech nesmí nic říkat. Menstruace po 7 - 14 dnch se mi zdá nenormální. Myslím, že bys to měla řešit, jelikoš menstruluješ už docela dlouho.
Gynda
(Katka, 23. 5. 2012 22:16)Ahoj ja potrebuju radu v pátek jdu na gyndu (je mi 13) jdu si tam pro injekci abych to nedostala, ale mamka rikala ze mi mozna udela kartu a vysetri me ale ja se bojim . prosim odepis
PROSÍM O RADU
(Bára, 29. 10. 2011 21:27)Dobrý den chtěla bych se zeptat jak se mám holit ,,tam dole" co holení jsou chloupky tvrdé a vykukují z kalhotek a taky nepříjemně svědí. Děkuji za odpověd
prosím o radu
(Lucie, 27. 8. 2010 13:30)
Menstruaci mám od 14let. pouze3krát jsem ji měla po 28 dnech od té doby jednou po týdnu a ted už ji mám skoro půl roku po 14 dnech je to normální nebo s tím musím na gyndu
prosim o radu (nina, 09. 01. 2010 15:34)
(Míša, 22. 8. 2010 17:31)A jak to že užíváš HA?...Určitě je to chyba, ke gynekologovi chodíš halvně proto aby tě prohlídl jeslit nemáš nějaká nemoci
Hormonální antikoncepce
(Aneta, 6. 3. 2010 20:23)Dobrý den. Je mi 14, za 2,5 měsíce 15. Mám přítele, moc si spolu rozumíme, jsme spolu už skoro rok a půl. Teď jsme ale začali trochu víc řešit náš vztah "vážněji". Chtěla bych začít brát hormonální antikoncepci. Mimoto kvůli tomu, že mám dost problémy s menstruací-(nepravidelná-menstruuji 3 roky, silná, bolestivá). Potřebovala bych si zajít na gynekologii. A tady nastává první můj dotaz: Můžu si k doktorce zajít pro antikoncepci sama bez mamky? (je silně proti tomu, abych začala brát pilulky, je ovlivněna řadou věcí-jak je to nezdravé a že jsem na to mladá). Na každé internetové stránce píšou něco jiného. A druhý dotaz: Jak dlouho se musí brát antikoncepce před pohlavním stykem? Předem moc děkuji za odpověď. Aneta
18 let
(Lenka, 15. 2. 2010 23:34)Bude mi 18. A menstruaci jsem dostala v 17 jednou a od té doby nic. Co se semnou děje ?? Je to normální ??
prosim o radu
(nina, 9. 1. 2010 15:34)je mi 17 za pul roku mi bude 18 pohlůavni styk sem jeste nemela...menstruaci mam pravidelnou...HA neberu a zadne zdrav.prob.nezaznamenavam....u gynekologa jsem ale jeste nebyla je to chyba???
Právě teď
(Terka, 24. 11. 2008 13:49)Ahoj lidičky...Právě se chystám na gyndu, na prohlídku.. Vůbec se mi nechce.. I když vím že se to da prežít u vnitř mám takový divný pocit.. Nechci..pomoooc..Pojďte tam nakáá místo mě...Help people help....
Prosím o radu
(Pavlína, 4. 8. 2008 10:31)Prosimvás,je mi 15 let a mam jít na očkování proti rakovině děložního čípku.Přítele nemám a jsem panna.Chtěla bych se zeptat,jestli mě bude gynekolog prohlížet-to bych docela nerada.Děkuju
Odpovědi všem
(Andy, 26. 6. 2008 16:18)Takže na gyndu se chodí až od patnácti, pokud začnete se sexuálním životem nebo s ním chcete začít. Milá Katko, výtok je normální mezi dvěma menstruacemi. Jestli tě ale moc trápí, tak až budeš na prohlídce, doktorka ti může předepsat nějaké prášky. Potom se tady ptá Alex. Masturbace je dokonce zdravá a dělat to můžeš kolikrát jen chceš. Ale důležité je, aby sis na předmět pomocí kterého masturbuješ navlékla kondom, aby jsi nějakým způsobem nedostala infekci. A nakonec pro 4 tečky, videa jsem nesehnala a porno sem dávat nebudu. Tak se mějte a ahojte.
Dotaz
(Katka, 23. 6. 2008 12:20)Chtěla bych se na něco zeptat. Je mi 14. Už asi 3 roky mam výtok, to je normální. V říjnu sem dostala první první menstruai.Výtok mám ještě teď a to už je červen. Mamka mi řekla že když už sem to dostala, tak byh výtok mít neměla, ale já ho pořád mam. Je to normální nebo je to nějaká infekce?
Odpověď:Andilek
(Mike, 13. 5. 2008 18:19)ke gynekologovi by se melo chodit kazdy pul rok od zacatku mesicku ....ale vetsina divek tam jde az kdyz si chce nechat napsat HA nebo pokud maji nejaky zdravotni roblem....ale myslim ze se to uspechavat nemusi
Odpověď:Lenka
(Mike, 13. 5. 2008 18:16)pokud chces jit na gyndu holit se nemusis....ale nektere holky se radeji holi ,protoze je to hygienictejsi
Plosím!Poraďte...
(Lenka, 26. 4. 2008 20:05)
Je mi 11let.Myslím,že brzo dostanu měsíčky.Ale nevím jak to mám říct mamce.Stydim se.
A mam se na gyndu oholit tam dole?
ahoj
(verca, 12. 7. 2014 12:17)