Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pořizujeme morče

Několik bodů k zamyšlení

 

 1. Morče se může dožít osmi, vzácně až deseti let. Zamyslete se, zda se o něj můžete po celý jeho život postarat.

 2. Ke spokojenému životu potřebují morčata dostatek prostoru.

 3. Ke zdravému chovu je potřeba udržovat klec v čistotě a dodávat čerstvou potravu. Jste schopni vynaložit dostatek času a námahy?

 4. Seno je základní složkou potravy doma chovaného morčete a mělo by být zvířeti stále k dispozici. Je proto vhodné zajistit si zdroj kvalitního sena.

 5. Morče je společenské zvíře, proto byste se mu měli každý den dostatečně věnovat nebo mu alespoň pořídit kamaráda stejného druhu. Samotné bude trpět.

 6. Pokud morče pořídíte svému dítěti, budete je muset naučit správnému zacházení se zvířetem a i nadále budete muset na zvíře dohlížet vy.

 7. Velice vhodné je poskytnout morčeti možnost výběhu. Budete se ale muset smířit s pár bobečky na koberci, které bude třeba sesbírat, případně s loužičkou, kterou je nutno vyčistit. Také se může stát, že během průzkumu bytu morče okouše tapety nebo nábytek.

 8. Máte někoho, kdo se o morče postará v době vaší nepřítomnosti (dovolená či pobyt v nemocnici)? Pro tyto případy se velice hodí vzájemná pomoc spřátelených chovatelů.

 9. Pokud již máte jiné domácí zvíře, zajistěte, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emocionální újmu. (Ano, i zvířata mohou žárlit.)

 10. Pokud morče onemocní, je potřeba zajistit mu veterinární péči, která může být významně finančně nákladnější než běžné potřeby. Také je nutno zajistit dopravu k veterináři, i ve večerních nebo nočních hodinách.

 11.

 Před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěte, zda někdo z vaší rodiny není alergický na zvířecí chlupy nebo seno.

 

 

Jedno nebo více morčat?

Samička s právě narozenými mláďaty Morčata jsou společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí v rodinných skupinách. Proto se budou dobře cítit ve společnosti příslušníků vlastního druhu.

 

 * Jedno zvíře je vhodné pro dítě, které se mu bude hodně věnovat. Lépe a rychleji se ochočí, více přilne k svému člověku. Pokud z nějakého důvodu, například s vyšším věkem dítěte, zájem o zvíře klesne, je potřeba zvážit pořízení druhého morčete.

 * Samec a samice mohou být chováni společně, ovšem budou mít mladé. Samička je březí něco přes dva měsíce a brzy po porodu může znovu zabřeznout. Pokud byste tedy párek měli pořád společně, můžete počítat až s pěti vrhy ročně. Při průměrném počtu mláďat 2 - 4 ve vrhu byste brzy měli problém, kam s nimi. Navíc by takový životní styl samičku brzy velmi vyčerpal. Proto je potřeba samce se samicí po odchování rodinky na čas oddělit.

 * Dvě samičky se většinou velmi dobře snášejí. Nejjistější je pořídit si dvě sestry z jednoho vrhu, případně dvě mladé samičky, které najednou umístíte do společné ubikace.

 * Dva samečci se v mládí snášejí dobře, ale během dospívání spolu mohou, ale nemusí začít bojovat. Kromě individuálních povah obou zvířat závisí i na tom, zda je jeden nebo oba samečci využíváni ke krytí. Krytí může zvýšit agresivitu k ostatním samcům.

 * Cokoliv + kastrovaný sameček. Samečka je možné nechat vykastrovat. Tento zákrok provádí veterinář většinou v celkové anestezii.

 *

 Cokoliv + starší samička. Starší samička, která již nezabřezává, může dělat společnost například mladému samečkovi, který se s jinými samci nesnese a zrovna pro něj nemáme samičku na krytí.

 

Tip: Morčata, která nemohou být z nějakého důvodu spolu (například samec se samicí, pokud nechcete mít mladé, nebo dva jedinci, kteří by se prali), můžete oddělit mříží, přes kterou spolu mohou komunikovat a tak si vzájemně dělat společnost.

 

 

 

křečci-milá stvoření

 

 

Jistě všichni znáte milá malá a láskyplná stvořeníčka jménem křečci . Tito malí a přitom sladcí tvorečkové si lehce umí získat naši pozornost i náklonost . Můžeme si vybrat z několika druhů křečků i křečíků . Vhodná je větší klec s vodorovně zasazenými dráty , aby po nich křeček mohl šplhat . Křečci nejsou moc společenská zvířata až na vyjímku křečka džungárského . Akdyž se přece jen rozhodnete pro chov dvou nebo i více křečků tak dejte pozor na to jak je klec velká , každý křeček v ní totiž musí mít své ,,teritorium". Křečka vřele doporučuji k chovu , pobavíte se s ním a není zas až tak náročný , prostě je akorát pro začátečníky .

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář